Problémamentes esetben szorgalmazni fogják, hogy a kisbaba a megszületés után hamarosan mellre kerüljön. Sok kisbaba különösen éber ilyenkor, és rögtön elkezdődik a szoptatás. Ha mégsem így történik, nem kell aggódni. Ez lehet aluszékonyság következménye, különösen, ha az anya fájdalomcsillapítókat kapott.
A szoptatás megkezdése előtt győződjön meg arról, hogy a legkényelmesebb helyzetben van-e. Gátmetszés után kényelmesebb lehet párnán vagy gumigyűrűn ülni. Székben ülve tegye fel a lábát, a hátát és a karját támassza meg a párnával! Császármetszés után jobban esik a fekvés. Ilyenkor a szoptatás alatt a kisbabát a karja alá teheti, a fejét pedig a kezében tarthatja. Mindenkinek egyénileg kell kitapasztalnia, hogy számára melyik a legjobb testhelyzet a szoptatás során.
A kisbaba helyes szoptatási helyzete fontos a sikeres szoptatás alatt. Az a kisbaba, akit nem megfelelően helyeznek a mellre, harapja az emlőbimbót, hogy tejhez jusson. Ez a bimbó érzékenységéhez és a fájdalom miatt elégtelen tejelválasztáshoz vezethet. A helyesen szoptatott baba szájába veszi az emlőbimbót és a bimbóudvart is.
A legtöbb kisbabának meg kell tanulnia, hogyan férhet hozzá az emlőhöz a szoptatás alatt, de egy kis türelemmel és kitartással babája gyorsan mestere lesz a szoptatás tevékenységnek. Az első időszakban lehet, hogy egyszerűbbnek találja, ha a babát párnával támasztja meg. Nem szükséges ujjal eltartani az emlőt a szoptatás alatt. A kisbabák az evéssel egy időben az orrukon tudnak lélegezni. Előfordulhat azonban olyan eset is, amikor nem megy a szoptatás a kismamának. Ilyenkor szükség lehet mellszívó használatára!
Azt tanácsolják az kismamáknak, hogy akkor szoptassanak, amikor a csecsemő azt igényli. Ez azt jelenti, hogy akkor etessék meg a kisbabát, amikor az éhesnek tűnik, vagy amikor az emlő feszül a tejtől. Az első két-három hétben a baba igényelheti a kétóránkénti szoptatást beiktatását. Később kialakul egy szoptatási rend, hosszabb etetési szünetekkel. A kisebb babák néha hajlamosak arra, hogy amikor álmosak, több órán keresztül ne egyenek. Öt óránál hosszabb ideig nem szabad újszülöttet evés nélkül hagyni!
A szoptatás pontos beütemezésére a legritkább esetben van szükség. A felnőttekhez hasonlóan a kisbabák is különböző mennyiségű táplálékot esznek a nap különböző szakaszaiban. A szoptatás kezdetekor a baba az alacsony kalóriaértékű anyatejet szopja, ami csökkenti a szomjúságérzést.
Mivel ez a tej áttetsző, a kismamák gyakran úgy vélik, hogy vizes a tejük és emiatt esetleg abba is hagyják a szoptatást. A szoptatás folytatásával azonban ez a tej magas kalóriatartalmú, érett tejjé alakul át, ami kielégíti a baba éhségét és biztosítja a növekedést és a fejlődést. Éppen ezért fontos, hogy a baba teljesen kiürítse a mellet. Ezt úgy lehet felismerni, hogy a baba játszani kezd vele, vagy kiköpi a mellbimbót. Ilyenkor meg lehet kínálni a másik mellel is.
Ha úgy tűnik, hogy a kisbaba már nem szeretne több tejet, következő etetéskor a másik emlőből kell elkezdeni szoptatás elvégzését. Ha el szeretnénk venni tőle a mellet, finoman csúsztassuk kisujjunkat a szájába, hogy megszüntessük a vákuumot. A szoptatás alatti időszakban segítséget jelenthet egy mellszívó használata. Tekintse meg webáruházunkban Pesztonka mellszívó készülékünket!
Manapság kitűnő csecsemő tápszerek állnak rendelkezésre, a legmodernebb kutatások mégis azt igazolták, hogy a természetes táplálásnál, azaz az anyatejnél nincs előnyösebb megoldás a csecsemő számára. Az anyatejjel a baba a női tejjel fajazonos fehérjét kap, ugyanakkor a szoptatás máig a leghigiénikusabb táplálási lehetőség. A szoptatás előnyét a betegségi statisztikák is igazolják: a női tejen nevelkedett gyermekek kevésbé betegednek meg, sőt az allergiás megbetegedések is ritkábbak. Természetes táplálásról beszélhetünk akkor is, ha a csecsemő idegen női tejet kap, vagy ha nem szoptatás helyett kiskanállal vagy tápszeres cumisüvegből tápláljuk. Az utóbbinál érdemes arra odafigyelni, hogy a cumisüveg cumijának nyílása ne legyen túl tág, mert így kevesebb küzdelemmel könnyebben jut a kisbaba a táplálékhoz, és rövidesen leszokhat a szopásról. A szoptatás igen fontos része életünknek, mert megalapozza pszichológiailag is az anya és a gyermek közötti lélektani egységet. A tej eltávolítása az anya melléből nem csak a csecsemő számára szükséges.
A nem, vagy nem jól kiürített mellek a tej elapadásához vezethetnek. Ezért már az ősidők óta történtek próbálkozások az anyatej fejésére, mely a saját vagy idegen gyermek táplálkozását alapvetően elősegítette, nem egy esetben pedig életmentő volt.
A mellszívó nélkülözhetetlen az anyatejjel való tápláláshoz akkor, amikor valami miatt- pl. koraszülés, a kisbaba betegsége- az anya nem képes az újszülöttet a szükséges időben vagy a baba által igényelt gyakorisággal szoptatni.