Magyarországon 1984 óta vehető igénybe az Országos Gyermek-egészségügyi Intézet Prevenciós Főosztálya által működtetett ingyenes Családtervezési Program, aminek célja, hogy minél több egészséges baba születhessen.
A Családtervezési Programba olyan párok vagy nők jelentkezését várják, akik a közeljövőben akarnak gyereket, tehát még nem állapotosak, és akiknél a meddőség, illetve a nehezített teherbeesés gyanúja nem merült fel. Fontos, hogy a tervezett fogamzás előtt három hónappal jelentkezzenek a Családtervezési Központban. Ideális esetben nemcsak a leendő édesanya, hanem az édesapa is részt vesz a védőnő által vezetett programban, de a jelentkezés természetesen önkéntes. Egyelőre csak Budapesten vehető igénybe ez a szolgáltatás, de mivel problémamentes esetben négy-öt találkozón tanácsos megjelenniük a résztvevőknek, ez talán a vidéki jelentkezőknek sem jelent megoldhatatlan feladatot.
Felkészülés a fogamzásra Családtervezési Program segítségével
1. Ha a leendő kismama fogamzásgátló tablettát szedett, abba kell hagynia, és más módon (például óvszerrel) tanácsos védekeznie a felkészülési idő alatt. A tabletta ideiglenesen kikapcsolja a női szervezet nemi hormonjainak termelődését, és a szedés abbahagyása után a szervezetnek időre van szüksége a hormonszabályozás helyreállításához. A három hónapos felkészülési időszak általában elegendő időt biztosít a regenerálódáshoz.
2. Az ivarsejtek védelme érdekében a dohányzás felfüggesztése kimondottan indokolt, nem pusztán a leendő anya, hanem a leendő apa részéről is.
3. A szeszesital- és koffeinfogyasztást is jelentősen mérsékelni kell, valamint csak az orvos által előírt gyógyszerek szedhetők.
4. Az ébredési hőmérséklet helyes mérésére is megtanítják a résztvevőket, mivel így a nők kilencven százalékánál tisztázható a tüszőrepedés időpontja, és ebből következően a fogamzás lehetséges ideje is. Fontos, hogy a hőmérséklet mérése mindig ugyanabban az időpontban, és még ágyban fekve történjen meg.
5. Javasolják magzatvédő vitamin szedését is, a fogamzást megelőző három hónapos felkészülési időszakban és a várandósság első három hónapjában. Sokan azért nem szedik a magzatvédő vitamint, mert attól tartanak, így ötkilós babát fognak világra hozni. Ettől azonban nem kell tartani, ha a programban megadott időszakra korlátozzák a szedést.
6. A munkahelyi ártalmak kiszűrésére, rendszeres fogászati ellenőrzésre és kismamatornára is javaslatot tesznek a program vezetői.
7. A kikérdezés során a családban előforduló fejlődési rendellenességeknek külön figyelmet szentelnek, és ha a családban örökletes ártalom valószínűsíthető, genetikus orvos ad tanácsot.
Genetikushoz akkor érdemes fordulni, ha a szülőknek, közeli rokonoknak, vagy a már megszületett gyermeknek genetikai eredetű betegsége van. A szakember ilyenkor megállapítja, hogy mekkora az esély az utódnál arra, hogy a kromoszómasérülés forduljon elő. Ennek ismeretében dönthetik el, hogy vállalnak-e gyermeket vagy sem. Ha környezeti hatások (vegyi anyagok, sugárzás, nehézfémek) vagy az életkoruk miatt aggódnak, esetleg vérrokoni kapcsolat áll fenn a pár között, szintén érdemes genetikushoz fordulni.
forrás:www.kismama.hu
További információ:
www.csaladtervezes.uw.hu
www.ogyei.hu/csaladtervezes
A szülés megindulásának jelei:
A nagyon gyakori kérdésre -"Honnan tudom majd, hogy megindult a szülés?"- nincs olyan egyértelmű válasz, ami mindenkire ráillene. Mégis, az itt felsorolt korai tünetek a segítségedre lehetnek abban, hogy felismerd, ha eljött az idő.
Senki nem tudja megmondani előre, hogy mikor fog szülni, sem azt, hogy meddig fog vajúdni. A számok alapján az első gyermekes nők 12-16 órát, a többedik gyermekesek 6-8 órát vajúdnak. Ezek csak körülbelüli adatok, a vajúdás és szülés mindenkinél másképp zajlik le!
Könnyebbedés
Ahogy közeledik a szülés napja, érezheted, hogy a baba feje lesüllyed, rögzül a medencében. Ez megkönnyíti a légzést, ugyanakkor több nyomás nehezedik a hólyagodra, így többet kell majd WC-re járnod. A többedik terheseknél a könnyebbedés csak közvetlenül szülés előtt következik be.
A nyákdugó kilökődése
A nyákdugó kevés véres-kocsonyás váladék formájában kilökődik, amikor a méhszáj tágulni kezd. Ez nem azonos azzal, mikor a magzatvíz elfolyik, ilyenkor a baba még a magzatburok biztonságában van. Bár ez egy korai jele a szülés megindulásának, még több napod, sőt akár 1-2 heted is hátra lehet a szülésig! Mint bármikor a terhesség folyamán, ha vérzést észlelsz, azonnal beszélj az orvosoddal!
Összehúzódások
Már lehet, hogy érezted a Braxton-Hicks összehúzódásokat (fájdalmatlan, általában 20 percenként jelentkező méhösszehúzódás, a méh felkészülése a szülés közbeni méhösszehúzódásokra). Ha bizonyos rendszerességgel jelentkeznek, érdemes elkezdeni mérni az időtartamukat az egyik elejétől a következő elejéig. Mérd az összehúzódásokat egy órán keresztül, és jegyezd le az erősségüket, időtartamukat. Ha szabályos időközönként jelentkeznek, hívd fel az orvosodat, vagy a kórházban a szülésznőt, olvasd fel neki a "jegyzeteket", és ő megmondja, mikor menj a kórházba. Azok az összehúzódások, amelyek 5 percenként jelentkeznek, 40 másodperc hosszúak és egyre erősödnek, legalább egy órán keresztül, általában azt jelzik, hogy ideje bemenni a kórházba.
A magzatburok repedése
A babát védő magzatburok a vajúdás folyamán bármikor megrepedhet. A nők csupán 10%-ánál történik ez a korai szakaszban, úgyhogy nem kell ezt megvárni az orvos/kórház felhívása előtt. Ha megtörténik, elfolyhat a magzatvíz egy erős sugárban (mintha bepisilnél), vagy csordogálhat cseppenként. Ha elment a magzatvized, azonnal hívd az orvost/kórházat, ne ülj kádba és ne élj házaséletet, mivel ezek fertőzést juttathatnak a méhbe. Zuhanyozni szabad az orvos engedélyével. Az orvos azonnal be fog hívni a kórházba, mert a babát már nem védi a magzatburok a fertőzésektől. A szülés ezután általában 12 órán belül megindul, vagy meg kell indítani.
Azonnal szólj az orvosnak, ha a következők közül bármelyiket tapasztalod:
* Ha úgy érzed, megindult a szülés, de még több, mint 3 heted van hátra
* Szorító érzés a hasban
* Alsó háti fájadalom
* Menstruációs görcsre hasonlító fájdalom
* Hányingerérzet
* Változó erősségű medence-táji fájdalom
* Bélgörcsök
* Magzatvíz elfolyás
Lehetnek ilyen tüneteid akkor is, ha még nem szülsz, de jobb az orvossal beszélni, hogy biztosak legyünk.
Ha a 37. hét előtt érzel megkeményedéseket, lehet, hogy koraszülésed lesz. Koraszüléshez vezethetnek:
* Dohányzás, alkohol, drogok használata
* Fertőzések
* Nem megfelelő táplálkozás
* Nagymértékű súlytöbblet felszedése
* Nehéz fizikai munka
* Nem kezelt, szexuális úton terjedő betegségek
Szólnod kell az orvosnak, ha ezek közül bármelyik érvényes rád!
AMIRE SZÜKSÉGED LEHET A TERHESSÉG ÉS A SZÜLÉS UTÁNI IDŐSZAKBAN:
BabyCare mellszívó 4,060Ft
BabyOno mellszívó 4,950Ft
BabyOno tejgyűjtő zacskó 20db 3,150Ft
ELDOBHATÓ MELLTARTÓ BETÉT 840Ft
Stella mosható és fertőtéleníthető melltartó betét 6db 1350Ft
Szopotatós melltartók 2685Ft-tól